FESTIWALOWY SEQUEL – BNP Paribas Dwa Brzegi — 16. Festiwal Filmu i Sztuki | Lubelskie https://www.dwabrzegi.pl 30.07-07.08.2022 Thu, 28 Jul 2022 13:10:52 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.9.3 Bruno Schulz w Mięćmierzu / Królewna z kukurydzy — Tomasz Dostatni OP, Mira Ledowska, Grzegorz Józefczuk — spotkanie https://www.dwabrzegi.pl/events/bruno-schulz-w-miecmierzu-krolewna-z-kukurydzy-tomasz-dostatni-op-mira-ledowska-grzegorz-jozefczuk-spotkanie/ Wed, 27 Jul 2022 20:05:10 +0000 https://www.dwabrzegi.pl/?post_type=cpt_events&p=41852 Od kilku lat dominikanin Tomasz Dostatni OP prowadzi w Galerii Klimaty poruszające rozmowy z gośćmi, nie unikając najtrudniejszych tematów.

Tym razem zaprosił Mirę Ledowską, autorkę książki „Królewna z kukurydzy”, oraz Grzegorza Józefczuka, animatora i organizatora Festiwalu Brunona Schulza (Lublin – Drohobycz).

MIRA LEDOWSKA — (z domu Krum, ur. 1937, w Tłumaczu, na terenie dzisiejszej Ukrainy) Ocalona z Holokaustu, nauczycielka języka polskiego w Izraelu. Babka i siostra matki, Ludwika Hartenstein, w czasie likwidacji dzielnicy żydowskiej zostały wywiezione do obozu zagłady w Bełżcu. Z Tłumacza wraz z rodzicami mała Mira uciekła dzięki pomocy miejscowego rolnika, który wywiózł ich z getta furmanką. Tuż przed opuszczeniem getta tłumackiego zginął tragicznie jej nowo narodzony brat. Po ucieczce z getta wraz z ojcem i matką ukrywała się w młynie u pana Dwolińskiego w Beremianach. Potem Krumowie ukrywali się w lesie. W wyniku donosu polskiego leśniczego ojciec Miry Ledowskiej został zastrzelony przez niemieckiego żołnierza na oczach ukrytych matki i córki. Następnie obie trafiły do miejscowości Pużniki, gdzie przyjęte zostały przez Antoninę Działoszyńską. Działoszyńska z pomocą miejscowego proboszcza załatwiła kobietom fałszywe dokumenty. W jej domu, jako kuzynki zmarłego męża gospodyni, Adela Krum i jej córka, jako Adela i Maria Kowalik, przeżyły okupację. Po pobycie w Monasterzyskach i Jeleniej Górze, przeprowadziły się do Wrocławia. Mira Ledowska ukończyła tam seminarium nauczycielskie i rozpoczęła studia polonistyczne, jednak po antysemickim incydencie na uczelni w 1957 roku zdecydowała się przerwać naukę i wyemigrować do Izraela. Tam wyszła za mąż za pochodzącego z Łodzi Bronisława Ledowskiego, którego rodzina przeżyła tamtejsze getto. Skończyła hebraistykę i przez 36 lat pracowała jako nauczycielka przedmiotów hebrajskich. Od 2001 roku zatrudniona w Instytucie Polskim w Tel Awiwie. Spotyka się z młodzieżą, aby opowiedzieć o historii swojej rodziny i „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.

GRZEGORZ JÓZEFCZUK — (ur. 1955 w Lublinie) Absolwent filozofii UMCS, w latach 1980-1990 pracownik naukowy UMCS, doktor honoris causa Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu (2014). Inicjator i prezes Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza (2007), dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu (od 2006). Od 1990 roku dziennikarz, najpierw przez dwa lata w „Gazecie Lubelskiej Dzień”, pierwszej niezależnej gazecie codziennej w Lublinie i regionu wschodniego, następnie, do 2012 roku, w lubelskim oddziale „Gazety Wyborczej”. Współpracował m.in. z „Akcentem”, „Kulturą Enter”, „Nowym Dziennikiem” i „Zeszytami Literackimi”. Krytyk, recenzent, publicysta, komentator życia kulturalnego, redaktor wydawnictw artystyczno-kulturalnych, działacz społeczno-kulturalny.

SPOTKANIE | 6 sierpnia, 17:30
MIEJSCE | Galeria Klimaty — Mięćmierz
WSTĘP WOLNY

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.

]]>
W kręgu „Akcentu” – Bohdan Zadura – spotkanie z poezją ukraińską https://www.dwabrzegi.pl/events/w-kregu-akcentu-bohdan-zadura-spotkanie-z-poezja-ukrainska/ Wed, 27 Jul 2022 20:02:42 +0000 https://www.dwabrzegi.pl/?post_type=cpt_events&p=41850 Redakcja kwartalnika literackiego „Akcent” z udziałem Bohdana Zadury przybliżą poezję ukraińską w oryginalnej wersji językowej i polskim tłumaczeniu.

BOHDAN ZADURA — Poeta, uprawia też prozę i krytykę literacką, zajmuje się tłumaczeniami z języka angielskiego, węgierskiego, rosyjskiego, ukraińskiego i białoruskiego. Urodził się w 1945 w Puławach. Przez wiele lat był związany z redakcjami czasopism literackich „Akcent” oraz „Twórczość”, w której był redaktorem naczelnym (2004-202). Laureat wielu nagród literackich i translatorskich. Ostatnie z nich to Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius 2018 za całokształt twórczości, Nagroda „Literatury na Świecie” 2021 za przekład tomu wierszy Serhija Żadana „Antena” oraz Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2021 za przekład opowiadań Kateryny Babkiny „Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek”.

SPOTKANIE | 4 sierpnia, 17:30
MIEJSCE | Galeria Klimaty — Mięćmierz
WSTĘP WOLNY

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.

]]>
Matka Ukraina — Maria Poprzęcka, Agnieszka Morawińska — debata https://www.dwabrzegi.pl/events/matka-ukraina-maria-poprzecka-agnieszka-morawinska-debata/ Wed, 27 Jul 2022 19:37:24 +0000 https://www.dwabrzegi.pl/?post_type=cpt_events&p=41847 W środowisku związanych z Mięćmierzem intelektualistów nieprzerwanie trwają dyskusje na tematy, które przynosi życie.

Wojna w Ukrainie obudziła potrzebę głębokiego przemyślenia i oceny historycznej wzajemnych ukraińsko-polskich relacji. Spontaniczna reakcja Polaków na rosyjską inwazję w Ukrainie wyprzedziła wszelkie działania historyków i polityków, co pozytywnie zaskoczyło światową opinię publiczną.

Prof. Maria Poprzęcka w eseju zatytułowanym „Matka Ukraina”, napisanym dla internetowego magazynu o kulturze Dwutygodnik zadaje pytanie: „Czy mitologiczno-artystyczna kreacja Ukrainy może stać się miejscem wspólnym dla obu współczesnych, obarczonych wzajemnymi historycznymi resentymentami społeczeństw: polskiego i ukraińskiego?”

Gościem autorki będzie Agnieszka Morawińska.

MARIA POPRZĘCKA — Historyczka sztuki, profesor doktor habilitowany, do 2008 roku dyrektorka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownik Podyplomowego Studium Muzealniczego IHS UW oraz kierowniczka Zakładu Dziejów Myśli o Sztuce. Od 1998 do 2010 prezeska Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Członkini Polskiej Akademii Umiejętności oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

AGNIESZKA MORAWIŃSKA — Historyk sztuki, krytyk sztuki; w latach 1991–1992 Wiceminister Kultury i Sztuki, w latach 1993–1997 Ambasador RP w Australii, w latach 2001–2010 dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, w latach 2010–2018 dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

SPOTKANIE | 3 sierpnia, 17:30
MIEJSCE | Galeria Klimaty — Mięćmierz
WSTĘP WOLNY

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.

]]>
Siła kobiet — Dorota Danielewicz — spotkanie https://www.dwabrzegi.pl/events/sila-kobiet-dorota-danielewicz-spotkanie/ Wed, 27 Jul 2022 19:35:06 +0000 https://www.dwabrzegi.pl/?post_type=cpt_events&p=41845 Kontynuujemy gorący temat, rozmowa o rosnącej roli kobiet w społeczeństwie i upadku patriarchatu.

Spotkanie oparte o najnowszą książkę autorki „Biały śpiew. Odważne kobiety białoruskiej rewolucji”, wywiady z białoruskimi aktywistkami przebywającymi obecnie za granicą. Książka napisana w języku niemieckim, czekamy na polskie tłumaczenie.

DOROTA DANIELEWICZ — Dziennikarka, slawistka, pisarka, w wieku 16 lat wyemigrowała z rodzicami do Berlina, gdzie mieszka do dziś. Studiowała na Freie Universität i Uniwersytecie im. Ludwika Maximiliana w Monachium, ukończyła slawistykę, antropozofię społeczną i historię wschodnioeuropejską. Przez rok pracowała w dziale public relations ONZ w Nowym Jorku, a od 1988 roku stale współpracuje z instytucjami kultury, m.in. z Literarische Colloquium Berlin (LCB), Literaturhaus Berlin i Literaturforum im Brecht-Haus. Była berlińską korespondentką sekcji polskiej radia RFI w Paryżu, a w rozgłośni RBB przez dwadzieścia lat prowadziła comiesięczny „Magazyn Literacki”. Publikowała w „Kulturze”, „Der Tagesspiegel”, „Märkische Allgemeine”, „Deutsch-Polnische Magazin DIALOG”, „der Freitag”, „Berliner Zeitung”, „Borussi”, „Przeglądzie Politycznym”, „Polityce” i „Dużym Formacie”. Redaktorka antologii poezji polskiej „Kochać to, co niewidzialne” i, wspólnie z Maciejem Górnym, opracowania „Berlin. Polnische Perspektiven”. W 2013 roku ukazała się jej książka „Berlin. Przewodnik po duszy miasta” (wydana także po niemiecku, „Auf der Suche nach der Seele Berlins”).

SPOTKANIE | 2 sierpnia, 17:30
MIEJSCE | Galeria Klimaty — Mięćmierz
WSTĘP WOLNY

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.

]]>
Wystawy w Mięćmierzu — spotkanie z autorami https://www.dwabrzegi.pl/events/wystawy-w-miecmierzu-spotkanie-z-autorami/ Wed, 27 Jul 2022 19:33:08 +0000 https://www.dwabrzegi.pl/?post_type=cpt_events&p=41843 Po wernisażach w Mięćmierzu zapraszamy na spotkanie z ich autorami i autorkami.

SPOTKANIE | 31 lipca, 17:00
MIEJSCE | Galeria Klimaty — Mięćmierz
WSTĘP WOLNY

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.

]]>