I BÓG STWORZYŁ AKTORA — JAN PESZEK – BNP Paribas Dwa Brzegi — 16. Festiwal Filmu i Sztuki | Lubelskie https://www.dwabrzegi.pl 30.07-07.08.2022 Fri, 29 Jul 2022 17:06:45 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.9.3 LEKCJA KINA | Jan Peszek https://www.dwabrzegi.pl/events/lekcja-kina-jan-peszek/ Thu, 14 Jul 2022 22:02:03 +0000 https://www.dwabrzegi.pl/?post_type=cpt_events&p=41328 Jan Peszek (1944), aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego.

Zadebiutował w 1966 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu, potem przez lata związany był z Teatrem Starym w Krakowie i Teatrem Narodowym w Warszawie. Był zapraszany do współpracy przez najwybitniejszych reżyserów teatralnych: Kazimierza Dejmka, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Jarockiego Krystiana Lupę, Michała Zadarę, Grzegorza Jarzynę. W filmie zadebiutował w roku 1966 w „Znakach na drodze”, ale role, które przeszły do historii to m.in.: Sykstus w „Pismaku” W.J. Hasa, Hrabia Jędruś Łohojski w „Pożegnaniu jesieni” M. Trelińskiego, Max Bauer w „Korczaku” A. Wajdy, Juliusz w „Darmozjadzie polskim” Ł. Wylężałka, Ubu w „Ubu Król” P. Szulikna.

Jan Peszek jest aktorem niezwykłym, co dostrzegł już w latach 60. XX w. Bogusław Schaeffer, czołowy przedstawiciel awangardy muzycznej, pisząc „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”. Tym niemożliwym, acz istniejącym był i jest właśnie Peszek. To dla niego napisany został tekst, który wymaga od artysty by był, jak pisze Tadeusz Nyczek w Encyklopedii Teatru Polskiego: sztukmistrzem, wirtuozem, kapłanem i błaznem w jednej osobie.

Premiera tej „kompozycji” w wykonaniu i reżyserii Jana Peszka miała miejsce w 1976 roku, a 5 sierpnia monodram zagrany zostanie na Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi. Natomiast na „Lekcję kina” z bohaterem sekcji „I Bóg stworzył aktora” zapraszamy 3 sierpnia o godz.12:30 do Sali Bursztynowej przy ul. Szkolnej 1.

Spotkanie prowadzi: Grażyna Torbicka.

]]>
Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego — Jan Peszek — monodram https://www.dwabrzegi.pl/events/scenariusz-dla-nie-istniejacego-lecz-mozliwego-aktora-instrumentalnego-jan-peszek-monodram/ Thu, 14 Jul 2022 13:51:18 +0000 https://www.dwabrzegi.pl/?post_type=cpt_events&p=41199 Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego Bogusława Schaeffera to utwór wielowątkowy, polifoniczny, skonstruowany na prawach collagu. Sztuka jest scenicznym traktatem, w którym autor bada możliwości teatru, poddaje potencjał teatru swoistej analizie. Dramaturg buduje w scenariuszu łańcuch asocjacji, które z wielką swobodą komponują się w niespotykane wcześniej w teatrze konstelacje. Szczególnie ważne stają się jednak tutaj motywy skupione wokół problemów związanych z muzyką — z jej istotą, z jej twórczymi możliwościami. Dramaturg przedstawia trudne położenie muzyki na tle geografii współczesnej sztuki, a także opisuje muzykę z perspektywy obserwacji socjologicznych oraz przez pryzmat psychologii tworzenia. Schaeffer porusza więc kwestie, które zazwyczaj znajdują swoje rozwinięcie na sali wykładowej czy też stają się tematem esejów w elitarnych periodykach kulturalnych. Złożoność czy nawet pewna abstrakcyjność prezentowanych zagadnień jest na scenie neutralizowana przez teatralny żywioł, szaleństwo — bardzo zmiennej tu — teatralnej formy i nade wszystko przez wirtuozerię aktora.

Ta Schaefferowska sztuka jest bowiem także teatralną partyturą. Scenariuszem właśnie, stworzonym z myślą o aktorze niezwykłym, który ze sprawą wielkiej świadomości artystycznej oraz umiejętności technicznych potrafi plastycznie wyrazić na scenie każdy fenomen i każdy paradoks ludzkiej egzystencji. Ideę utworu może w pełni urzeczywistnić tylko aktor instrumentalny. Aktor, który potrafi zagrać na własnym ciele jak na skomplikowanym, bogatym w różnorodność brzmienia instrumencie. Każda ze scenicznych sekwencji brzmi tu bowiem w odmiennym tonie, co zmusza aktora do ciągłych przeobrażeń, teatralnych metamorfoz.

(…) Rzeczywistość dowiodła jednak, że fenomen teatru przerasta czasem wyobraźnię dramaturga. 20 lat temu bowiem (prapremiera sztuki odbyła się 22 września 1976 r. w Łodzi) Jan Paszek po raz pierwszy zaprezentował publiczności Scenariusz. Pracował nad sztuką sam, bez pomocy reżysera. Poruszał się niemal po omacku po teatralnym labiryncie utworu, ufając zapewne najbardziej swojemu instynktowi. Z pewnością trzeba było długich lat, by Scenariusz okrzepł w aktorskim wcieleniu Peszka, a sam aktor zbliżył się do ideału aktora instrumentalnego. Ta sztuka dojrzewała na scenie w czasie, gdy aktor pokonywał kolejne stopnie zawodowego wtajemniczenia.

Oto i dzisiaj oglądamy Jana Peszka w Scenariuszu. Przez 20 lat aktor prezentował tę sztukę na wielu scenach całego świata. Nadal jednak potrafi wydobyć z bogatego tekstu Schaeffera inne, odmienne od już znanych nam tony. Peszek przypomina w tej twórczej pasji poszukiwań wirtuozów skrzypiec czy fortepianu, którzy przez całe lata nie rozstają się ze swoimi ulubionymi, popisowymi utworami wybitnych kompozytorów. Grają więc te same kompozycje wiele lat, ale za każdym razem po mistrzowsku udowadniają sobie i publiczności, że utwór nadal skrywa przed nami jakąś tajemnicę, do której odkrycia wciąż jeszcze daleko.”

[Joanna Zając, tekst pochodzi z programu teatralnego spektaklu] ]]> Ubu król https://www.dwabrzegi.pl/events/ubu-krol/ Wed, 13 Jul 2022 22:39:12 +0000 https://www.dwabrzegi.pl/?post_type=cpt_events&p=41160 Alfred Jarry w „Ubu królem” z 1896 roku używa szczodrze groteski i absurdu, parodiując Szekspira. Akcja dzieje się „w Polsce, czyli nigdzie”. Po tekst Jarry’ego sięga Piotr Szulkin i dzięki znakomitym kreacjom aktorskim Jana Peszka i Katarzyny Figury tworzy autorską wariację na temat sprytnego, choć nie grzeszącego intelektem władcy. Ubu, pod szyldem walki o wolność i demokrację, w krwawy sposób przejmuje władzę i dzierży ją, dbając wyłącznie o własne interesy.

]]>
Pożegnanie jesieni https://www.dwabrzegi.pl/events/pozegnanie-jesieni/ Wed, 13 Jul 2022 22:26:09 +0000 https://www.dwabrzegi.pl/?post_type=cpt_events&p=41158 Debiut reżyserski Mariusza Trelińskiego uznawany jest za najlepszą adaptację filmową prozy Witkacego. Przełożenie gęstej, z obsesyjnie powtarzanymi motywami, bardzo plastycznej twórczości Stanisława Witkiewicza podjął się bardzo wrażliwy estetycznie młody twórca, w czym wsparli go znakomici polscy aktorzy. Film jest przesycony lękiem przed upadkiem cywilizacji, zanikiem wolności jednostki i potrzeb duchowych. Wątek nieszczęśliwie zakochanego w pięknej i tajemniczej Helenie młodego pisarza, Atanazego Bazakbala wpisany jest w dramatyczne wydarzenia rewolucji komunistycznej.

]]>
Pismak https://www.dwabrzegi.pl/events/pismak/ Wed, 13 Jul 2022 22:22:47 +0000 https://www.dwabrzegi.pl/?post_type=cpt_events&p=41156 W czasie I wojny światowej do więziennej celi trafia Rafał, młody dziennikarz, aspirujący do zawodu pisarza. Współwięźniami są słynny kasiarz Szpicbródka i były zakonnik Sykstus, który zamordował męża swojej kochanki. W oczach zapatrzonego w siebie dziennikarza stają się automatycznie bohaterami jego genialnej przyszłej powieści. Reżyser koncentruje swoją uwagę na duchowe zmagania i perypetie literata. Film jest adaptacją prozy Władysława Terleckiego, akcja toczy się często w myślach i wyobraźni głównego bohatera.

]]>