„Adaptacja Sequela Rebootu”, taką nazwę nosi wystawa obrazów Slawy Radowa. Kilka słów, które w teorii powinien znać każdy fan kina. Jednak niektórzy te słowa mylą, jeszcze inni w ogóle nie bardzo rozumieją, o co chodzi.
Branża filmowa od początków istnienia kina używa wielu obco brzmiących sformułowań. Wikipedia w takich przypadkach służy pomocą ale po przeczytaniu jej wyjaśnień w głowie zaroiło się od pytań. Oto niektóre z nich.
Adaptacja to „przetworzenie dzieła sztuki lub publikacji do odbioru za pomocą innego środka przekazu niż planowano pierwotnie, np. adaptacja dzieła literackiego na potrzeby filmu lub przeróbka dzieła sztuki na potrzeby nowych odbiorców”. W socjologii zaś adaptacja to „przystosowanie się jednostki, instytucji lub grupy do nowych warunków społecznych i kulturowych”. Zadajmy sobie wtedy pytanie: A czy nie dokładnie to robimy codziennie?
Sequel to „kontynuacja jakiegoś dzieła, najczęściej filmu, książki lub gry komputerowej, przedstawiająca dalsze losy poznanych bohaterów lub kontynuującą wątek ukazany w poprzednim dziele. Obecnie sequele są znaczną częścią filmów produkowanych w Hollywood (a i poza nim jest ich coraz więcej) I cieszą się dużą popularnością wśród widzów”. I znowu w głowie rodzi się pytanie: Czy każdy kolejny dzień naszego życia nie stanowi przypadkiem jakiegoś sequela?
Reboot to też „termin głównie w dziedziny teorii filmowej, określający film podejmujący tematykę wcześniejszego bądź wcześniejszych filmów z serii, niebędący jednak ich bezpośrednią kontynuacją. Reboot jest opowiedzeniem jakiejś znanej historii tylko zupełnie na nowo, kiedy opowieść przedstawia się w zupełnie innym świetle. Reboot można traktować więc jako pewnego rodzaju 'restart’ filmu bądź całej serii opowiadającej o konkretnej postaci lub wprowadzającej znany wątek”. Więc, czy każdego ranka otwierając oczy, nie dajemy sobie zacząć coś ważnego od nowa z tym samym bohaterem w roli głównej — ale jakoś inaczej, lepiej i sprawniej?
Czy to będzie Adaptacja Sequela Rebootu?
SLAWA RADOW — Absolwent ASP w Mińsku (Białoruś), członek ZPAP, od lat z taktem i wyjątkowa wrażliwością uprawia sztukę narracyjną, czyli taką, gdzie każdy kolejny obraz ukazuje odbiorcom skomplikowany świat uczuć i relacji międzyludzkich. Ściśle związany z Kazimierzem Dolnym, mieszka i tworzy też w Warszawie. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą.
WYSTAWA CZYNNA | 4-6 sierpnia, 11:00-19:00
MIEJSCE | Galeria Slawa Radow — ul. Nadrzeczna 5, Kazimierz Dolny
WSTĘP WOLNY
Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.
ZNAJDŹ NAS