Bruno Schulz w Mięćmierzu / Królewna z kukurydzy — Tomasz Dostatni OP, Mira Ledowska, Grzegorz Józefczuk — spotkanie

© Tomasz Dostatni
Data
Godzina
Miejsce
06/08
17:30
MIĘĆMIERZ


OPIS

Od kilku lat dominikanin Tomasz Dostatni OP prowadzi w Galerii Klimaty poruszające rozmowy z gośćmi, nie unikając najtrudniejszych tematów.

Tym razem zaprosił Mirę Ledowską, autorkę książki „Królewna z kukurydzy”, oraz Grzegorza Józefczuka, animatora i organizatora Festiwalu Brunona Schulza (Lublin – Drohobycz).

MIRA LEDOWSKA — (z domu Krum, ur. 1937, w Tłumaczu, na terenie dzisiejszej Ukrainy) Ocalona z Holokaustu, nauczycielka języka polskiego w Izraelu. Babka i siostra matki, Ludwika Hartenstein, w czasie likwidacji dzielnicy żydowskiej zostały wywiezione do obozu zagłady w Bełżcu. Z Tłumacza wraz z rodzicami mała Mira uciekła dzięki pomocy miejscowego rolnika, który wywiózł ich z getta furmanką. Tuż przed opuszczeniem getta tłumackiego zginął tragicznie jej nowo narodzony brat. Po ucieczce z getta wraz z ojcem i matką ukrywała się w młynie u pana Dwolińskiego w Beremianach. Potem Krumowie ukrywali się w lesie. W wyniku donosu polskiego leśniczego ojciec Miry Ledowskiej został zastrzelony przez niemieckiego żołnierza na oczach ukrytych matki i córki. Następnie obie trafiły do miejscowości Pużniki, gdzie przyjęte zostały przez Antoninę Działoszyńską. Działoszyńska z pomocą miejscowego proboszcza załatwiła kobietom fałszywe dokumenty. W jej domu, jako kuzynki zmarłego męża gospodyni, Adela Krum i jej córka, jako Adela i Maria Kowalik, przeżyły okupację. Po pobycie w Monasterzyskach i Jeleniej Górze, przeprowadziły się do Wrocławia. Mira Ledowska ukończyła tam seminarium nauczycielskie i rozpoczęła studia polonistyczne, jednak po antysemickim incydencie na uczelni w 1957 roku zdecydowała się przerwać naukę i wyemigrować do Izraela. Tam wyszła za mąż za pochodzącego z Łodzi Bronisława Ledowskiego, którego rodzina przeżyła tamtejsze getto. Skończyła hebraistykę i przez 36 lat pracowała jako nauczycielka przedmiotów hebrajskich. Od 2001 roku zatrudniona w Instytucie Polskim w Tel Awiwie. Spotyka się z młodzieżą, aby opowiedzieć o historii swojej rodziny i „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.

GRZEGORZ JÓZEFCZUK — (ur. 1955 w Lublinie) Absolwent filozofii UMCS, w latach 1980-1990 pracownik naukowy UMCS, doktor honoris causa Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu (2014). Inicjator i prezes Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza (2007), dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu (od 2006). Od 1990 roku dziennikarz, najpierw przez dwa lata w „Gazecie Lubelskiej Dzień”, pierwszej niezależnej gazecie codziennej w Lublinie i regionu wschodniego, następnie, do 2012 roku, w lubelskim oddziale „Gazety Wyborczej”. Współpracował m.in. z „Akcentem”, „Kulturą Enter”, „Nowym Dziennikiem” i „Zeszytami Literackimi”. Krytyk, recenzent, publicysta, komentator życia kulturalnego, redaktor wydawnictw artystyczno-kulturalnych, działacz społeczno-kulturalny.

SPOTKANIE | 6 sierpnia, 17:30
MIEJSCE | Galeria Klimaty — Mięćmierz
WSTĘP WOLNY

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW