W pokojach Domu Kuncewiczów udostępniamy wystawę poświęconą malarce i scenografce, Teresie Roszkowskiej.
Artystka była związana z Kazimierze Dolnym. To studentka prof. Tadeusza Pruszkowskiego z warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Uczestniczka plenerów malarskich, członkini kazimierskiej kolonii artystycznej, inicjatorka i uczestniczka wszystkich artystycznych przedsięwzięć, realizowanych przez „malarnię” w Kazimierzu Dolnym. Malarkę, sportretowaną przez Marię Kuncewiczową w opowiadaniu „Turban i dzika” w cyklu „Dwa Księżyce”, przywołamy nie tylko za pośrednictwem mniej znanych obrazów znajdujących się w zbiorach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Dzięki pomocy Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi na ekspozycję trafią oryginalne stroje należące do Roszkowskiej (a niejednokrotnie i zaprojektowane przez właścicielkę). Kolejną niespodzianką będą projekty scenograficzne Teresy Roszkowskiej wykonane dla Teatru Polskiego w Warszawie, a udostępnione nam dzięki uprzejmości dyrektora tej placówki, Andrzeja Seweryna. Wszystkie eksponaty zostaną wkomponowane w naturalną przestrzeń czyli wnętrza willi Pod Wiewiórką.
Wystawa „Roszkowska — nieoczywiste” jest kolejną ekspozycją Domu Kuncewiczów, prezentującą sylwetki i twórczość kobiet artystek, dla których Kazimierz był źródłem inspiracji twórczych.
TERESA ROSZKOWSKA (1904-1992) — Studiowała w Warszawie, w Konserwatorium Muzycznym w klasie fortepianu, równocześnie w Szkole Sztuk Pięknych, w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego. Często brała udział w plenerach malarskich w Kazimierzu Dolnym, podczas jednego z nich, w 1926 roku powstał film amatorski z jej udziałem w reżyserii Pruszkowskiego „Szczęśliwy wisielec czyli Kalifornia w Polsce”. Pierwszą wystawę indywidualną miała już w 1930 roku w Paryżu, później m.in. w Genui, Brukseli, Bostonie, Chicago, Toronto, Paryżu (1937 – Grand Prix w dziedzinie sztuki dekoratorskiej), Rapperswillu, Nowym Jorku, Sztokholmie, Londynie. Brała też udział w wystawach krajowych. W latach 30. XX w. studiowała scenografię na wydziale sztuki reżyserskiej Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Projektowała scenografie do sztuk dramatycznych i oper, współpracowała z najwybitniejszymi reżyserami, m.in. Leonem Schillerem, Aleksandrem Zelwerowiczem, Edmundem Wiercińskim, Bohdanem Korzeniewskim. Była też autorką znakomitych prac scenograficznych do spektakli operowych i baletowych w Operze Warszawskiej. Po 1978 roku poświęciła się całkowicie malarstwu. Jej bogaty dorobek artystyczny był w okresie powojennym wielokrotnie prezentowany na wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju, jak i poza granicami, m.in. w Londynie, Pradze, Wenecji, Mediolanie, Moskwie, Oslo. Teresa Roszkowska zmarła tragicznie, zamordowana w swojej willi na Saskiej Kępie. [biogram za desa.pl]
WYSTAWA CZYNNA | 2 lipca – 31 sierpnia, 10:00-17:00 (oprócz środy)
MIEJSCE | Muzeum Nadwiślańskie, Dom Kuncewiczów — ul. Małachowskiego 19, Kazimierz Dolny
BILETY | według cennika Muzeum
Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.
ZNAJDŹ NAS