Walka — spotkanie i pokaz filmu

© Zainspirowani Szukalskim
Data
Godzina
Miejsce
31/07
16:50-20:00
SPICHLERZ


OPIS

Geneza projektu, spotkanie z twórcami i pokaz filmu „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”.

Wydarzenie w ramach projektu „Zainspirowani Szukalskim”, organizator: Fundacja Helisa.

HARMONOGRAM

© Zainspirowani Szukalskim

Zainspirowani Szukalskim — geneza projektu — spotkanie

Krótkie nakreślenie źródeł inicjatywy powstania projektu „Zainspirowani Szukalskim”, historii formułowania się zamysłu i dokumentowania realizacji projektu.

SPOTKANIE | 31 lipca, 16:50
MIEJSCE | Spichlerz — ul. Krakowska 61, Kazimierz Dolny
WSTĘP WOLNY

© Zainspirowani Szukalskim

Walka — Anna Dobrowolska, Irek Dobrowolski — rozmowa Grażyny Torbickiej z twórcami filmu

Rozmowa Grażyny Torbickiej z producentką Anną Dobrowolską i reżyserem Irkiem Dobrowolskim, twórcami filmu „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”. Idealnie wpisująca się w kontekst BNP Paribas Dwa Brzegi Festiwalu Filmu i Sztuki możliwość zapoznania się z kulisami powstania dokumentalnego hitu platformy Netflix, oglądanego na całym świecie z wielkim zainteresowaniem. Twórcy filmu będą mieli możliwość opowiedzenia, czym ich zainspirował Szukalski, jak odbierają jego sztukę i skomplikowaną historię życia Stacha z Warty.

SPOTKANIE | 31 lipca, 17:00
MIEJSCE | Spichlerz — ul. Krakowska 61, Kazimierz Dolny
WSTĘP WOLNY

© Zainspirowani Szukalskim

Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego — pokaz filmu

„Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”: reżyseria — Irek Dobrowolski, producenci — Leonardo DiCaprio, Anna Dobrowolska, George DiCaprio, Roee Sharon Peled i inni, muzyka — Amotz Plessner, produkcja — Netflix, Appian Way, Film Street Ltd.

Pokaz filmu poprzedzi „Przesłanie Mistrza” — cytaty z wypowiedzi Stanisława Szukalskiego zinterpretuje aktor Piotr Głowacki.

Film „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego” to fascynujący i niezwykły zarazem portret wyjątkowego Polaka. Wyprodukowany m.in. przez Leonardo DiCaprio dokument odkrywa przed nami artystę, który inspirował wielu twórców w USA, a w naszym kraju pozostał stosunkowo nieznany. Do teraz.

Stanisław Szukalski nigdy nie był globalnie znaną postacią. Udało mu się jednak poruszyć wielu znakomitych i wpływowych ludzi. Jednym z nich był Leonardo DiCaprio, który poznał go za pośrednictwem swojego ojca, George’a, znawcy undergroundowej sztuki. Osobowość Stacha Szukalskiego przyciągała. Charyzma i wyjątkowość jego postaci wyłania się nie tylko z każdego kadru, w którym słuchamy jego opowieści, ale też z jego prac i tego, co mówią o nim ludzie, którzy mieli styczność z nim osobiście, bądź są pod wrażeniem jego prac. Film „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego” idzie o wiele dalej w swoich rozważaniach na temat postaci Stanisława Szukalskiego. Autorzy dogłębnie analizują nie tylko jego dzieła, ale i osobowość. Wspomagają się przy tym archiwalnymi nagraniami wideo, w których artysta opowiada o sobie, swoim życiu, podejściu do sztuki i filozofii. Film to też opowieść o geniuszu, który wyrósł dzięki nieskrępowaniu myśli i rozwoju. O tym, jak wspaniałe dzieła oddziałujące na wielu ludzi mogą zrodzić się tylko w wyobraźni niezmąconej „szumami” z zewnątrz. To film dający do myślenia i pokazujący ciekawy dualizm natury Szukalskiego. To kapitalnie opowiedziana historia życia i twórczości jednostki wyjątkowej, przez niektórych nazywanej Michałem Aniołem XX wieku.

ANNA DOBROWOLSKA — Producentka filmowa, od 20 lat zajmuje się produkcją filmową, tworząc wiele projektów od początku do końca, od idei do międzynarodowej dystrybucji. Produkuje filmy i programy telewizyjne od 2002 roku, a jej najnowszym światowym dokumentem jest film „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”, doceniony przez krytyków i wyprodukowany razem z Leonardo DiCaprio dla Netflix. W jej portfolio znajduje się także wiele pozycji telewizyjnych, takich jak musicale, koncerty i uroczyste gale w najbardziej prestiżowych miejscach w Polsce, m.in. w Operze Narodowej. Wyprodukowała blisko 20 filmów dokumentalnych, z tego kilka było wielokrotnie nagradzanych, jak „Portrecista”. Obecnie współpracuje z najlepszymi domami produkującymi treści premium non-fiction w Los Angeles.

IREK DOBROWOLSKI — Polski scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST (obecnie Akademia Teatralna), był stypendystą Ministra Kultury na studiach reżyserskich w moskiewskim GiTiSIE i kijowskim KGITiK. W roku 1989 rozpoczął pracę w Teatrze Telewizji TVP, gdzie zdał egzamin aplikancki filmem dokumentalnym „Teatr i polityka. Dziady 1968”. Następnie rozpoczął działalność jako niezależny producent, pracując jednocześnie nad kolejnymi filmami swojego autorstwa. Wyprodukował blisko 30 dokumentów, z czego pierwszym najważniejszym był głośny i wielokrotnie nagradzany „Portrecista” o słynnym, a wcześniej nieznanym fotografie z Auschwitz – Wilhelmie Brasse. Kolejnym ważnym wydarzeniem był nowatorski film fabularny o powstaniu warszawskim „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”. Po 10 latach od premiery film jest nadal kultowy (10 milionów odsłon klipów na YT, 320 tysięcy fanów na FB). Najważniejszym osiągnięciem w dotychczasowej karierze jest niewątpliwie film dokumentalny o polskim artyście-rzeźbiarzu, Stanisławie Szukalskim, „Struggle – The Life and Lost Art of Szukalski”, wyprodukowany przez Leonardo DiCaprio dla Netflix. Od kilku lat pracuje nad polsko-amerykańską koprodukcją fabularną „Mengele’s Portraitist”, opartą na historii Wilhelma Brasse.

PIOTR GŁOWACKI — Polski aktor filmowy i teatralny, wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich. Jako uczeń X LO w Toruniu grał m.in. z Joanną Koroniewską, Magdaleną Czerwińską, Alicją Rapsiewicz i Michałem Michalskim w toruńskim Spiętym Teatrze Spinaczy. Był również członkiem zespołu „Baby Jagi” w MDK w Toruniu. Po okresie studiów prawniczych na UMK, rozpoczął naukę w olsztyńskim Studium Aktorskim przy Teatrze im. Jaracza. W 2002 został studentem warszawskiej Akademii Teatralnej, skończył studia w krakowskiej PWST w 2007 roku. W latach 2006–2008 był członkiem zespołu Teatru Rozmaitości, od 2008 pracuje w Starym Teatrze w Krakowie. Wystąpił w teledysku grupy Hey do piosenki „Mimo wszystko”, w reżyserii Anny Maliszewskiej. Współpracował z Marcinem Cecko i Janem Drawnelem w ramach projektu 3 Boys Move. W 2012 założył internetowy dwutygodnik „Świadomości”. Zagrał w ponad 50 filmach, ponad 40 serialach i przedstawieniach teatralnych, laureat licznych nagród, m.in. Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

POKAZ FILMU | 31 lipca, 18:00
MIEJSCE | Spichlerz — ul. Krakowska 61, Kazimierz Dolny
WSTĘP WOLNY

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW