AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

BNP Paribas Dwa Brzegi — 16. Festiwal Filmu i Sztuki — zaproszenie

BNP Paribas Dwa Brzegi — Foto © Katarzyna Rainka

Drodzy Widzowie, w dniach od 30 lipca do 7 sierpnia po raz szesnasty spotkamy się w Kazimierzu Dolnym. BNP Paribas Dwa Brzegi — Festiwal Filmu i Sztuki ma w tym roku podtytuł „Intermezzo”. Dlaczego? Intermezzo to w sztuce rodzaj przejścia pomiędzy scenami, a nasza tegoroczna edycja jest właśnie takim stanem przejściowym od jednej formy, znanej z przeszłości, do nowej, którą być może przyniesie przyszłość. Być może, bowiem czasy są trudne i niepewne z wielu powodów.

Pod adresem Nadwiślańska 9, gdzie zawsze budowaliśmy nasze miasteczko festiwalowe trwa remont, wiec albo mogliśmy zawiesić na rok organizację festiwalu albo szukać nowego miejsca na pokazy filmowe oraz spotkania z Wami.

Dzięki życzliwości władz Kazimierza Dolnego, Burmistrza oraz Dyrektora Gminnego Zespołu Szkól nasz nowy, tymczasowy, adres to ul. Szkolna 1. To tu będzie w tym roku centrum festiwalowe. Tu będziemy gościć twórców filmowych, aktorki i aktorów, którzy zaprezentują swoje najnowsze produkcje.

Niestety sala, którą możemy zaadaptować na kino jest dużo mniejsza niż namiot z 850-ma miejscami, które zapełnialiście prawie w całości jako nasi wierni widzowie. Teraz będziemy mieli do dyspozycji jedynie 150 miejsc. Wyobrażam sobie jaka jest Wasza reakcja w tym momencie, więc szybko dodam, że będą też dwa kina plenerowe: na dziedzińcu Zamku (sala pod gwiazdami na 300 miejsc) i na Małym Rynku (kino dla każdego, pokazy niebiletowane).

Niezmienny pozostaje poziom artystyczny Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi. Przygotowaliśmy program zawierający pokazy filmów polskich i zagranicznych nagradzanych na międzynarodowych festiwalach oraz ciekawe wydarzenia towarzyszące. Na otwarcie premiera polska filmu „Corsage” w reżyserii Marie Kreutzer z nagrodzoną w Cannes Vicky Krieps w roli cesarzowej Sissi. Portret kobiety walczącej o prawo do zrzucenia, w przenośni i dosłownie, gorsetu kulturowego i obyczajowego. Gościem specjalnym w cyklu „I Bóg stworzył aktora” będzie Jan Peszek. Ten wyjątkowy, oryginalny aktor teatralny, filmowy, reżyser i pedagog spotka się z Wami podczas Lekcji kina i w monodramie „Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego”. Spektakl odbędzie się na Zamku w Kazimierzu.

W kolejne dni informować będziemy o szczegółach tegorocznego programu, w którym nie zabraknie niespodzianek. Bądźcie z nami i do zobaczenia już niedługo!

Grażyna Torbicka
Dyrektor Artystyczna Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi

BNP Paribas Dwa Brzegi — 16. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia 2022 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów.« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW