Dwadzieścia lat temu, z inicjatywy dwóch mistrzów polskiego kina, Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, powstała w Warszawie Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz Fundacja Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy — obecnie Wajda School i Wajda Studio. Na 16. BNP Paribas Dwa Brzegi pokażemy filmy wyprodukowane i rozwijane w Wajda School.
Publiczność 16. BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym będzie miała okazję zobaczyć dwie produkcje Wajda Studio, czyli „Bukolikę” w reżyserii Karola Pałki, dokument dziejący się na prowincji, obserwujący codzienność wyjątkowych kobiet oraz „Symfonię Fabryki Ursus” w reżyserii Jaśminy Wójcik, dokument kreacyjny wprowadzający do filmu metody sztuki partycypacyjnej, łączący elementy wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną (pokaz w czwartek, 4 sierpnia, Kino Lubelskie, godz. 12:30).
W programie 16. BNP Paribas Dwa Brzegi także cztery filmy rozwijane w Wajda School. Uwielbiane przez widzów „Piosenki o miłości” w reżyserii Tomasza Habowskego, rozwijany na kursie scenariuszowym Script w 2017 i fabularnym Studio Prób w 2018, to opowieść o wystawionej na próbę męskości i kobiecej walce o niezależność (seans w piątek, 5 sierpnia, Kino Lubelskie, godz. 11:30). Kolejny film uznanego twórcy Łukasza Grzegorzka „Moje wspaniałe życie”, rozwijany na międzynarodowym programie Ekran+ 2020, z fenomenalną rolą Agaty Buzek (pokaz w sobotę, 6 sierpnia, Kino na Zamku, godz. 21:00). Brawurowy, łamiący reguły gatunkowe pełnometrażowy debiut „Inni ludzie” w reżyserii Aleksandry Terpińskiej, rozwijany na Ekran+ 2019 (seans w piątek, 5 sierpnia, Kino Lubelskie, godz. 15:30). Natomiast w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych pokazany zostanie „Synthol”, debiut reżyserski Piotra Trojana (rozwijany był na kursie fabularnym Studio Prób w 2018 roku). Film jest pełną humoru i ciepła historią o wchodzeniu w dorosłość i próbie odcięcia pępowiny po trzydziestce (pokaz w poniedziałek, 1 sierpnia, kino Lubelskie, godz. 12:30).
Od samego początku celem Wajda School była pomoc młodym twórcom w przygotowaniu profesjonalnego debiutu poprzez pracę zespołową z doświadczonymi filmowcami. Znani ludzie kina (reżyserzy, scenarzyści, producenci) pracują z uczestnikami kursów nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów. Tutaj swoje filmy rozwijali między innymi: Agnieszka Smoczyńska, Bartek Konopka, Paweł Maślona, Łukasz Ronduda, Adrian Panek, Piotr Domalewski, Olga Chajdas. A pomagali im w tym znakomici wykładowcy jak: Wojciech Marczewski, Paweł Pawlikowski, Marcel Łoziński, Ildikó Enyedi czy Volker Schlöndorff.
Zapraszamy szczególnie na spotkanie z okazji 20-lecia Szkoły Wajdy, gdzie gościem będzie Wojciech Marczewski i twórcy filmów (czwartek, 4 sierpnia, Sala Bursztynowa, godz. 15:00) oraz na spotkanie wokół książki Wojciecha Marczewskiego „Świat przyspiesza, ja zwalniam”. Gośćmi będą: Wojciech Marczewski, Damian Jankowski, Grażyna Torbicka (czwarte, 4 sierpnia, Dzwonnica Kultury, godz. 18:30).
Program 16. BNP Paribas Dwa Brzegi
POBIERZ | www.dwabrzegi.pl/program-film-pdf
ZOBACZ | www.dwabrzegi.pl/program
BNP Paribas Dwa Brzegi — 16. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia 2022 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów.
« Polskie kino na 16. BNP Paribas Dwa Brzegi. Poszukiwanie tożsamości i dojrzewanie Koncert Ewy Bem w Janowcu »
ZNAJDŹ NAS