AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

BNP Paribas Dwa Brzegi 2022 — Filmowe portrety relacji rodzinnych

© Baby Broker, Broker, reż. Hirokazu Koreeda

Nagrodzone w Cannes „Baby Broker”, „Boy from Heaven” i „Piękny poranek” oraz Złoty Niedźwiedź z Berlina „Alcarràs” to tytuły, na które warto zwrócić uwagę w bogatym programie 16. BNP Paribas Dwa Brzegi. W tym roku Festiwal zaprasza od 30 lipca do 7 sierpnia, tradycyjnie do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą.

Hirokazu Koreeda, autor „Baby Broker” to jeden z najczęściej nagradzanych japońskich reżyserów ostatniego ćwierćwiecza, uznawany za kontynuatora dorobku mistrza Yasujirō Ozu. Po nagrodzonych Złotą Palmą i nominowanych do Oscara „Złodziejaszkach” Koreeda postanowił zrealizować w Korei Południowej „Baby Broker”, wyróżnione w Cannes dla najlepszego aktora (Song Kang-Ho) i Nagrodą Jury Ekumenicznego. Film ukazuje zjawisko powszechnego na całym świecie kryzysu rodziny, gdy więzi z najbliższymi zastępowane są innymi, równorzędnymi relacjami społecznymi. „Baby Broker” w delikatny sposób zadaje pytania o etykę, wolność wyboru i bezgraniczną miłość do drugiego człowieka. „Baby Broker” zostanie pokazany dwukrotnie 30.07 (sobota) o godz. 21:00 i 5.08 (piątek) o godz. 18:00 w Kinie Lubelskim.

Rodzina, która musi zmierzyć się z przeciwnościami losu, to temat filmu „Alcarràs” Carli Simón, laureatki tegorocznego Złotego Niedźwiedzia. Simón przygląda się hiszpańskiej prowincji i wielopokoleniowej rodzinie z małej wioski w Katalonii, która latem zajmuje się zbieraniem brzoskwiń w sadzie. Pewnego dnia okazuje się, że rolnikom zaczyna grozić eksmisja. Reżyserka w czuły sposób obserwuje ludzi, muszących stawić czoła wyzwaniom, które przewartościują ich dotychczasowe życie. Pokaz „Alcarràs” 5.08 (piątek) o godz. 20:30 w Kinie Lubelskim.

Temat rodziny podejmuje również najlepszy film europejski w sekcji Directors Fortnight Cannes (wyróżnienie Europa Cinemas Label) „Piękny poranek” w reżyserii Mii Hansen-Løve („Wyspa Bergmana”). Film przekonuje o tym, że strata może być jednocześnie startem czegoś nowego. Głównej bohaterce, granej rewelacyjnie przez Leę Seydoux, trudno nawiązać bliższy kontakt z chorym ojcem. Sandra nie potrafi odnaleźć się w związkach, nie pamięta co to znaczy kochać. „Piękny poranek” stanowi refleksję nad znaczeniem miłości i przyjaźni w naszym życiu. Pokaz „Pięknego poranku” 6.08 (sobota) o godz. 21:00 w Kinie Lubelskim.

Największa sensacja Cannes, nagrodzony za najlepszy scenariusz film urodzonego w Sztokholmie artysty pochodzenia egipskiego, Tarika Saleha „Boy from Heaven” (dystrybucja: M2 Films) to szwedzki dramat polityczny. Historia o wchodzeniu w dorosłe życie dzieje się w islamskim świecie, na najważniejszym dla wyznawców Mahometa uniwersytecie Al-Azhar w Kairze. „Boy from Heaven” ujawnia dążenie do zdemaskowania oszustw i korupcji władzy we współczesnym świecie. Co więcej, to film o tym, jak bezwzględna polityka i ekstremalna religia ścierają się i splatają niezależnie od szerokości geograficznej. Seans „Boy from Heaven” 4.07 (czwartek) o godz.17:30 w Kinie Lubelskim.

SPRAWDŹ PROGRAM 16. BNP Paribas Dwa Brzegi:
www.dwabrzegi.pl/program-film-pdf

INTERNETOWA SPRZEDAŻ BILETÓW rozpocznie się nie wcześniej niż 20 lipca. Sprzedaż biletów będzie prowadzona wyłącznie drogą internetową.

BNP Paribas Dwa Brzegi — 16. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia 2022 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW