AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

BNP Paribas Dwa Brzegi 2022: Prezentujemy program. Filmy z Cannes na otwarcie i zamknięcie, retrospektywa Jana Peszka i Gianfranco Rosiego

Corsage, reż. Marie Kreutzer — Foto © Felix Vratny

Przedstawiamy szczegóły programu 16. Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia. Festiwal otworzą i zamkną polskie premiery filmów nagrodzonych w Cannes — „Corsage” Marie Kreutzer i „The Eight Mountains” Felixa van Groeningena i Charlotte Vandermeersch, a bohaterami retrospektyw będą wybitny aktor Jan Peszek i uznany włoski dokumentalista Gianfranco Rosi.

16. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi otworzy polska premiera filmu „Corsage” w reżyserii Marie Kreutzer z nagrodzoną w Cannes Vicky Krieps w roli cesarzowej Sissi. Portret kobiety walczącej o prawo do zrzucenia, w przenośni i dosłownie, gorsetu kulturowego i obyczajowego. Na zamknięcie zaprezentujemy polską premierę filmu „The Eight Mountains” w reżyserii Felixa van Groeningena i Charlotte Vandermeersch wyróżnionego w Cannes nagrodą jury. Rozgrywająca się na przestrzeni trzech dekad poruszająca historia przyjaźni z Alessandro Borghim i Lucą Marinellim pokazuje, czym jest przywiązanie do miejsca pochodzenia, miłość i strata.

W trakcie tegorocznych BNP Paribas Dwa Brzegi będzie można zobaczyć w sekcji ŚWIAT POD NAMIOTEM zarówno najważniejsze filmy z prestiżowych festiwali (m.in. Cannes, Wenecji, Berlinale), jak i intrygujące polskie kino. W programie znalazły się premierowo pokazywane w Polsce m.in. wyjątkowy film dokumentalny „Diana.The Princess” w reżyserii Eda Perkinsa o księżnej Dianie, nagrodzony w Cannes (najlepszy film europejski) „Piękny poranek” w reżyserii Mii Hansen-Løve z Leą Seydoux w głównej roli. Wśród propozycji programowych warto wymienić nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie „Alcarràs” w reżyserii Carli Simón, prezentowane w Cannes „Baby Broker” najnowsze dzieło Hirokazu Kore-edy — reżysera nagrodzonych Złotą Palmą i nominowanych do Oscara „Złodziejaszków”, interesujący debiut „Braty” Marcina Filipowicza oraz pokazywany w Berlinie film dokumentalny „Serce dębu”, w którym Laurent Charbonnier i Michel Seydoux spędzili rok filmując majestatyczną przyrodę.

Gościem specjalnym w cyklu I BÓG STWORZYŁ AKTORA będzie Jan Peszek. Ten wyjątkowy, oryginalny aktor teatralny, filmowy, reżyser i pedagog spotka się z publicznością podczas Lekcji kina i w monodramie „Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”. Spektakl odbędzie się na Zamku w Kazimierzu.

Bohaterem RETROSPEKTYWY REŻYSERSKIEJ będzie włoski dokumentalista Gianfranco Rosi, autor nagrodzonej Złotym Lwem w Wenecji „Rzymskiej aureoli” i wyróżnionego Złotym Niedźwiedziem w Berlinie „Ognia na morzu”. Te dwa filmy i „Notturno” będzie można obejrzeć na BNP Paribas Dwa Brzegi.

W programie również MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH z 20 polskimi i zagranicznymi filmami. Po każdym bloku krótkich metraży odbędą spotkania z twórcami. W Jury zasiądą: aktorka Julia Wyszyńska (która wystąpi na Zamku w Kazimierzu z monodramem własnego autorstwa „Fizyka kwantowa”); reżyserka filmów dokumentalnych Lidia Duda (autorka filmu „Pisklaki”, który pokażemy w sekcji Świat pod namiotem); krytyk filmowy i dziennikarz Michał Walkiewicz (redaktor naczelny Filmweb).

Do Kazimierza Dolnego przyjedzie wielu gości; wśród nich m.in. Maciej Stuhr (pokaże swój pełnometrażowy debiut reżyserki „Marta Grall” i udzieli Lekcji kina), Agata Buzek (aktorka udzieli Lekcji kina), Wojciech Marczewski (spotkanie z okazji 20-lecia Szkoły Wajdy), Aleksandra Terpińska (laureatka Złotych Lwów za najlepszy debiut, za film „Inni ludzie”), Anna Kazejak (uhonorowana nagrodą Europa Label Cinemas za film „Fucking Bornholm”), Marcin Bortkiewicz (twórca filmu „Tonia”), Bartosz Blaschke (reżyser filmu „Sonata”, zdobywca nagrody publiczności na FPFF w Gdyni) i grający w tym filmie Michał Sikorski (zdobywca Złotych Lwów za najlepszy debiut aktorski).

Pokazy filmowe, spotkania i wydarzenia jak zawsze będziemy polecać i relacjonować w festiwalowym magazynie GŁOS DWUBRZEŻA, który będzie się ukazywać codziennie — stacjonarnie w wersji drukowanej, dostępnej w Kazimierzu Dolnym oraz online, na naszej stronie internetowej.

W tym roku GŁÓWNE FESTIWALOWE LOKALIZACJE to:
— Miasteczko festiwalowe — ul. Szkolna 1
— Kino Lubelskie — ul. Szkolna 1 [projekcje biletowane, 150 miejsc] — Sala Bursztynowa — ul. Szkolna 1 [niebiletowane spotkania z gośćmi festiwalu, twórcami i twórczyniami filmów] — Kino na Zamku [projekcje i monodramy biletowane, 350 miejsc] — Kino Perła na Małym Rynku [projekcje niebiletowane]

INTERNETOWA SPRZEDAŻ BILETÓW rozpocznie się 20 lipca. Sprzedaż biletów będzie prowadzona wyłącznie drogą internetową.

BNP Paribas Dwa Brzegi — 16. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia 2022 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów.

*** Polskim dystrybutorem filmów „Corsage”, „Diana. The Princess”, „The Eight Mountains”, „Boy from Heaven” jest M2 Films.



« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW