AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych — werdykt Jury

© Kamień, dir Bartosz Kozera

W tym roku do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych BNP Paribas Dwa Brzegi zostały zakwalifikowane 22 produkcje z Polski i zagranicy. Dzisiaj poznaliśmy zwycięzców. Jury w składzie: Justyna Wasilewska – aktorka, Piotr Wereśniak – reżyser, Michał Walkiewicz – krytyk filmowy, po obejrzeniu 22 filmów postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.

Sponsorem głównych nagród w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych jest MAKonLine Ubezpieczenia.

— I Nagroda w wysokości 5000 zł: „Kamień” (reż. Bartosz Kozera) za imponujący taniec na polu minowym – za świetnie napisany i nakręcony z wyczuciem delikatnej dramaturgicznej materii film o wierze, Kościele i owczym pędzie, w którym sarkazm, czułość oraz absurd odmierzono z aptekarską precyzją.

— II Nagroda w wysokości 3000 zł: „7-My Sierpnia” (reż. Michał Bolland) za kino paradoksów: kameralne w perspektywie i epickie w narracyjnej skali, oparte na intymnych świadectwach i będące ostrą jak brzytwa publicystyką, relacjonujące kulturową wojnę i oddające hołd jej przypadkowym ofiarom.

— III Nagroda w wysokości 2000 zł: „Important Police Shit” (reż. Andrew T. Betzer) za kino faktu zrealizowane w zgodzie z najlepszymi gatunkowymi tradycjami – empatyczny i zarazem krytyczny portret policyjnych kadetów, którzy, by służyć innym, najpierw muszą nauczyć się chronić siebie.

Sponsorem wyróżnień w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych jest MJ2 Team Managers.

— Wyróżnienie dla filmu „Stories Keep Me Awake at Night” (reż. Jérémy van der Haegen) za narracyjną konsekwencję i precyzyjną formę filmową, bezbłędnie ilustrującą uniwersalne pragnienie wolności.

— Wyróżnienie dla filmu „Alicja i Żabka” (reż. Olga Bołądź) za świadectwo nieposkromionej filmowej wyobraźni, w której Charlie Kaufmann idzie pod rękę z nowofalowcami, a kino inicjacyjne spotyka surrealistyczną baśń.

BNP Paribas Dwa Brzegi — 15. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia 2021 r. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. « »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW