AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Piątek na BNP Paribas Dwa Brzegi

© Alcarràs, reż. Carla Simón, fot. Lluis Tudela

Rozpoczynamy festiwalowy weekend 16. BNP Paribas Dwa Brzegi. Dziś w programie monodram Jana Peszka, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie „Alcarràs” oraz spotkania z reżyserami filmów „Braty”, „Inni ludzie” i „Piosenki o miłości”. Pamiętajcie również o koncertach. W Janowcu wystąpi Ewa Bem.

Piątek zaczynamy od pokazu „Dnia wielkiej ryby” z udziałem Jana Peszka, bohatera retrospektywy „I Bóg stworzył aktora” (Kino Lubelskie, godz. 10:00), a zakończymy monodramem „Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” (Kino na Zamku, godz. 21:00). Sztuka jest scenicznym traktatem, w którym autor bada możliwości teatru, poddaje potencjał teatru swoistej analizie.

W Kinie Lubelskim trzy polskie filmy i spotkania z ich twórcami w Sali Bursztynowej. O godz. 11:30 „Piosenki o miłości” i rozmowa z reżyserem Tomaszem Habowskim, następnie o godz. 13:30 „Braty” z udziałem reżysera Marcina Filipowicza, aktora Sebastiana Deli i producenta, dyrektora Studia Munka-SFP Jerzego Kapuścińskiego. Jako trzeci film pokażemy „Innych ludzi” (godz. 15:30). Po seansie dyskusja z reżyserką Aleksandrą Terpińską. Na wieczór polecamy nagrodzony w Cannes „Baby Broker” (Kino Lubelskie, godz. 18:00) i laureata Złotego Niedźwiedzia „Alcarràs” (Kino Lubelskie, godz. 20:30). W kinie plenerowym „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego (Kino Perła na Małym Rynku, godz. 21:00).

Piątek zapowiada się również koncertowo. Na drugim brzegu, na Zamku w Janowcu występ Ewy Bem, jednej z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych (Zamek w Janowcu, dziedziniec — ul. Lubelska 20, Janowiec, godz. 19:00). Ale to nie wszystko! Bielas, ikona Łodzi, autor bezkompromisowych i pełnych przewrotnego humoru tekstów oraz Mechu, gitarzysta i multiinstrumentalista zagrają w Trzecim Księżycu (Mały Rynek 1, Kazimierz Dolny, godz. 19:30). Z kolei NIEBØ, zespół tworzony przez Agę Ozon i Adriana Kierońskiego, wystąpi w Piekarni Sarzyński (ul. Nadrzeczna 6, Kazimierz Dolny, godz. 20:30).

Pokazy filmowe, spotkania i wydarzenia jak zawsze polecamy i relacjonujemy w festiwalowym magazynie „GŁOS DWUBRZEŻA”, który ukazuje się codziennie — stacjonarnie w wersji drukowanej, dostępnej w Kazimierzu Dolnym oraz online, na naszej stronie internetowej.

BNP Paribas Dwa Brzegi — 16. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia 2022 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów.« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW