AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Ruszamy z 16. BNP Paribas Dwa Brzegi — co można zobaczyć pierwszego dnia Festiwalu?

© Zupa nic, reż. Kinga Dębska

Przed nami osiem dni z najlepszym kinem z całego świata i sztuką na najwyższym poziomie. Od 30 lipca do 7 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą trwa 16. BNP Paribas Dwa Brzegi.

W tym roku Miasteczko Festiwalowe znajduje się w nowym miejscu — przy ulicy Szkolnej 1, to tutaj jest Kino Lubelskie i Sala Bursztynowa. Festiwalowe lokalizacje to także kina plenerowe: Kino na Zamku i Kino Perła na Małym Rynku.

Na początek pierwszego dnia proponujemy „McCurry. W pogoni za kolorem” (godz. 11:00, Kino Lubelskie) w reżyserii Denisa Delestraca, czyli pierwszy pełnometrażowy portret Steve’a McCurry’ego — autora kultowych fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia XX i XXI wieku. Dziś rusza Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych (pierwszy blok o godz. 13:00, Kino Lubelskie). Po seansie spotkanie z twórcami.

Tuż po konferencji prasowej (godz. 16:00, Sala Bursztynowa) — oficjalnie otwarcie: gala 16. BNP Paribas Dwa Brzegi połączona z projekcją „Corsage” (godz. 17:30, Kino Lubelskie). To polska premiera filmu Marie Kreutzer z Vicky Krieps w roli austriackiej cesarzowej Sissi. Natomiast w ramach otwarcia Kina na Zamku o godz. 20:30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym (ul. Zamkowa 3) zaprezentujemy film „Superobohaterowie” w reżyserii Paolo Genovese, autora głośnych „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Na widzów będzie czekała miła niespodzianka.

W programie jeszcze inne projekcje — „Duch śniegów” z sekcji Ekoświadomość (godz. 15:00, Kino Lubelskie) i wyróżniony w Cannes „Baby Broker” Hirokazu Koreedy (godz. 21:00, Kino Lubelskie). Wieczorne seanse Kina Perła na Małym Rynku rozpoczną się filmem „Zupa nic” Kingi Dębskiej ze specjalnym wstępem obecnego w Kazimierzu Adama Woronowicza (godz. 21:15). W niedzielę możliwość spotkania z aktorem w Sali Bursztynowej o godz. 15:00.

BNP Paribas Dwa Brzegi to nie tylko święto filmu, lecz także okazja, by obcować ze sztuką. Dziś rusza cykl wystaw projektu „Zainspirowani Szukalskim” w różnych lokalizacjach: Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, Muzeum Nadwiślańskie, Oddział Historii i Kultury Regionu, Gmach Główny, Kamienica Celejowska, Zamek w Kazimierzu Dolnym.

Pokazy filmowe, spotkania i wydarzenia jak zawsze będziemy polecać i relacjonować w festiwalowym magazynie GŁOS DWUBRZEŻA, który będzie się ukazywać codziennie — stacjonarnie w wersji drukowanej, dostępnej w Kazimierzu Dolnym oraz online, na naszej stronie internetowej.

W tym roku GŁÓWNE FESTIWALOWE LOKALIZACJE to:
— Miasteczko festiwalowe — ul. Szkolna 1
— Kino Lubelskie — ul. Szkolna 1 [projekcje biletowane, 150 miejsc]
— Sala Bursztynowa — ul. Szkolna 1 [niebiletowane spotkania z gośćmi festiwalu, twórcami i twórczyniami filmów]
— Kino na Zamku [projekcje i monodramy biletowane, 350 miejsc]
— Kino Perła na Małym Rynku [projekcje niebiletowane]

BNP Paribas Dwa Brzegi — 16. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia 2022 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów.

Partnerem wydarzenia jest województwo Lubelskie.



« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW