AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

BNP Paribas Dwa Brzegi — Festiwal Filmu i Sztuki zaprasza do udziału w wernisażach, koncertach i spotkaniach

BNP Paribas Dwa Brzegi — Foto © Joanna Kurdziel-Morytko

Oprócz bogatego programu filmowego 16. BNP Paribas Dwa Brzegi zaprasza do udziału w wydarzeniach innych dziedzin sztuki, będących inicjatywą lokalnych Partnerów Festiwalu i galerii. W programie szereg wystaw, koncerty, spotkania i wykłady, warsztaty, spacery z przewodnikiem i degustacje.

Galerie sztuki, prywatne, najczęściej autorskie — to charakterystyczne dla Kazimierza Dolnego zjawisko. Stały się jego znakiem rozpoznawczym, podkreślają szczególną cechę miasta jako kolonii artystycznej. Jest ich ponad 50, a większość znajduje się przy ulicy Lubelskiej. I to właśnie te miejsca zapraszają do udziału w Małym Festiwalu Sztuki na Lubelskiej, który odbędzie się w niedzielę, 31 lipca. Między 12:00 a 18:00 w kilkunastu galeriach odbędzie się cykl wernisaży zakończony koncertem Street Whispers. Zachęcamy, by tego dnia przespacerować się kazimierską ulicą sztuki.

To oczywiście nie wszystko. Oprócz wystaw na Lubelskiej tradycyjnie podczas Festiwalu wystawy przygotowały także inne kazimierskie galerie (Dom Michalaków, Ogródek Sztuki, Slawa Radow, Stodoła, Łazorek, Leonardo, Metamorfozy) oraz Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki i oddziały Muzeum Nadwiślańskiego. W programie wystaw m.in. 13. Kanał Sztuki (plenerowa wystawa Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w kanale rzeki Grodarz), wystawy fotograficzne Jarka Wierzbickiego (Cały mój jazz, Zamek w Janowcu), Chrisa Niedenthala (Fotografia, Zamek w Kazimierzu), Bartłomieja Jureckiego (Okiem reportera, plener na Małym Rynku), Grzegorza Krzysztofika (Fotografia / Taniec / Konteksty, KOKPiT i Biblioteka Publiczna), Sylwestra Doraczyńskiego (Kazimierz i Kazimierzacy, Klatka Fotograficzna) i Tomka Sikory (Przejrzystość rzeczy, Dzwonnica Kultury), a także Moim zdaniem — wystawa biżuterii z komunikatem (Muzeum Sztuki Złotniczej), Roszkowska — nieoczywiste (Dom Kuncewiczów) i Jędrzejewscy — wielogłos rodzinny (Galeria Wystaw Czasowych, MNKD).

W cyklu Zainspirowani Szukalskim (organizator: Fundacja Helisa) szereg wystaw w KOKPI-cie i oddziałach Muzeum prezentujących prace powstałe z inspiracji dorobkiem plastycznym patrona wydarzenia, a także m.in. rozmowa Grażyny Torbickiej z twórcami filmu Walka i wykład prof. Lechosława Lameńskiego, największego autorytetu naukowego w dziedzinie badań nad życiem i twórczością Stanisława Szukalskiego.

Stali bywalcy Festiwalu wiedzą na pewno, że warto wybrać się także do Mięćmierza. 31 lipca odbędzie się tam cykl wernisaży, wśród nich wystawy ukraińskich artystów: Mój pokój (Pavlo Dorohoi, Charków), Uroda Ukrainy (Igor Melika, Kijów), Ukraińska dusza (Marina Khomenko, Kijów). Galeria Klimaty w Mięćmierzu zaprasza także do udziału w cyklu spotkań z artystami i intelektualistami, które odbywać się będą w wybrane dni Festiwalu.

Znajdzie się też coś dla miłośników muzyki. Na Zamku w Janowcu wystąpi Ewa Bem, jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek, a w środowisku jazzowym uważana za pierwsza Damę Polskiego Jazzu. W Kazimierzu Dolnym będzie można natomiast wybrać się na koncerty Miss God (Winnica Kazimierskie Wzgórza), Bielas i Mechu (Trzeci Księżyc), NIEBØ (Piekarnia Sarzyński).

Wiele warsztatów, spotkań, debat i prezentacji przygotowały Muzeum Nadwiślańskie oraz Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki. Zainteresowanym historią miasteczka polecamy spotkanie z prof. Konradem Kucza-Kuczyńskim (Tajemnice tożsamości Kazimierza Dolnego, KOKPiT) oraz prezentację Dlaczego Kazimierz Dolny (Dom Kuncewiczów), a miłośnikom szeroko pojętych sztuk wizualnych — spotkania z prof. Dobrosławem Bagińskim (Obraz, czyli kino w mózgu) i prof. Aleksandrem Błońskim (Co robić, żeby nic nie robić), oba w KOKPI-cie.

Podczas Festiwalu warto wybrać się na spacer, by jeszcze dogłębniej poznać lokalny koloryt. Dom Kuncewiczów zaprasza na oprowadzanie kuratorskie, dr Andrzej Pawłowski na rejs po Wiśle, a Danuta Borzecka na spacer z przewodnikiem. Znajdzie się też coś dla podniebienia. Trzeci Księżyc przygotował spotkanie Winny Kazimierz, a Winnica Kazimierskie Wzgórza cykl codziennych degustacji, m.in. Atelier Konesera — sztuka wina i sera — wydarzenie przygotowane wspólnie z marką Skarby Serowara. A na koniec Festiwalu warto nacieszyć oczy podczas zlotu klasycznych samochodów — wydarzenie 112 lat Alfa Romeo to propozycja dla pasjonatów włoskich filmów i włoskiej motoryzacji.

Szczegółowe opisy powyższych wydarzeń są dostępne w zakładce SEKCJE PROGRAMU.

Program wystaw, koncertów, spotkań i warsztatów:
POBIERZ | www.dwabrzegi.pl/program-event-pdf

BNP Paribas Dwa Brzegi — 16. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia 2022 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów.



« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW